Co je lesní školka

Co je lesní mateřská školka

Co je lesní mateřská školka

Co je lesní mateřská školka

Les je jako jedno velké hřiště a příroda jako moudrá učitelka – trpělivá, přívětivá i nesmlouvavá. Děti ve věku tří až šesti let, které jsou nejčastějšími návštěvníky lesních MŠ, najdou v přírodě to, co právě potřebují. Energií nabití ďáblíci přeskakují překážky, běhají a lezou tam, kam si ještě troufnou. Kdo potřebuje chvilku klidu, najde si tiché místo, odkud může pozorovat ptáky ve větvích nebo pilné mravence.

Pedagogové připravují program, který přirozeně navazuje na roční období, a místo, které se pro daný den stává učebnou pod širým nebem. Pomůckami jsou často přírodniny – klacík jako tužka na kreslení v písku, kamínky jako hudební nástroj nebo počitadlo.

Děti mohou poznávat všemi smysly – jak voní letní louka, jak zní různé druhy dřeva. A společně s učiteli přemýšlí a pozorují, pro koho má luční kvítí a plody lesa význam, poznávají vlastní hranice a rozvíjejí přátelství ve hrách, které mají v lese nekonečně mnoho podob. Neznamená to však, že děti z lesní MŠ nepoznají „výdobytky civilizace“, naopak.

Co je lesní mateřská školka

Co je lesní mateřská školka

V zimě si děti uvědomí krásu teplého domova, po celý rok cestují veřejnou dopravou za různými návštěvami a účastní se kulturních a jiných společenských událostí ve svém okolí. Lesní mateřská škola také vytváří různé slavnosti a jarmarky pro veřejnost.

PhDr. Tereza Vošahlíková, Ph.D.
Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol


KDE SE DOZVÍTE VÍCE O LESNÍCH MATEŘSKÝCH ŠKOLKÁCH

Více o lesních mateřských školkách najdete na webu Asociace lesních MŠ www.lesnims.cz, nebo v publikaci MŽP Ekoškolky a lesní mateřské školy (Vošahlíková, MŽP, 2010).

Spolek Lidé v Lese je členem Asociace lesních mateřských škol, která sdružuje iniciativy inspirované myšlenkou lesní mateřské školy a podporuje sdílení zkušeností o fungování a programu lesních mateřských školek/klubů.


LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLKY V PRAXI - VIDEO

Pěkné video o tom, jak to chodí v lesních mateřských školkách - hovoří Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol.


 

K tématu lesních mateřskách škol nás také zaujalo video reportéra Jana Tuny v A DOST.

Odkaz na video GENERACE ZE SKLENÍKU.

Ve videu je popsáno, jaký dopad má na děti nedostatek pobytu venku. Poruchy chování, soustředění, nedostatek vitamínu D aj.


 

Facebook